Odhalení pamětní desky na Svarohu

Vytisknout

Svaroh 20. 9. 2014

Počet účastníků: 6 členů+ 3 kamarádi

Trasa: čerpací stanice Benzina Železná Ruda - „Dámská“ cesta - Svaroh - Juránkova chata - vyhlídka na Černé jezero – rozhledna Špičák – nádraží Špičák

Letos se koná již 5. ročník výstupu k Juránkově chatě, který organizuje z. s. Otevřená Šumava a s. c. Bodenmais za podpory města Železná Ruda a HS Šumava. Součástí tohoto setkání je i odhalení pamětní desky A. Juránkovi a vztyčení kříže na vrcholu Svarohu, na kterém se podílí náš spolek Šumavské cesty.

Ráno se scházíme na plzeňském hlavním nádraží a odjíždíme směr Železná Ruda – město. Z nádraží jdeme na Benzinu v Železné Rudě, kde je společný sraz a odchod pod vedením p. M. Hampla. Na čerpací stanici se již tvoří hloučky nedočkavých příznivců Šumavy. Je tu odhadem na 200 lidí, někteří mají s sebou i své čtyřnohé kamarády. Sluníčko zatím krásně svítí, ale přicházející mraky nevěstí nic dobrého.

V 9.30 hod. všechny vítá p. Hampl, nastiňuje trasu cesty a dává nezbytné instrukce. Zpočátku jdeme po značené cestě k pomníku A. Kašpara, dále po bývalé „Dámské cestě“. Ta příjemně ubíhá, i když je po předešlých deštích dost rozmáčená. Slunce probleskuje mezi stromy, dav švitoří a mnozí si ani nevšimli, že slunce pohltily mraky. Vrchol Svarohu je téměř na dohled. Tam nás všechny už čekají členové spolku Otevřená Šumava, zástupci města Železná Ruda i kolegové ze sousedního Bavorska.Překvapením je výborný prejt a pivo pro každého.

Krátce před polednem začíná pršet. To už se ale všichni přítomní přesouvají k vrcholu Svarohu. Ten tvoří malá skalka porostlá stromy. Déšť houstne, ale to nebrání tomu, aby na počest tohoto setkání promluvil starosta města Železná Ruda pan M. Šnebergr. U příležitosti 70. výročí úmrtí A. Juránka a odhalení pamětní desky na jeho počest zaznívají slova od zástupců z.s. Otevřená Šumava pánů E. Kinzla a M. Hampla a zástupce z. s. Šumavské cesty paní I. Medeové. Po odhalení desky originálním přehozem (sportovní bundou) je deska i ekologicky pokřtěna čistou vodou z Dobré Vody u Hartmanic. Zaznívají přání desce i vztyčenému kříži, kterým je vrchol Svarohu po dlouhých letech označen. Všichni jsou optimisticky naladěni, někteří dojati a mnohým stéká po tváři i slza.

Zpáteční cesta vede přes vyhlídku na Černé jezero (výjimečně povolená cesta při této akci), Rozvodí, na vrchol Špičáku a letos nově otevřenou rozhlednu, ze které ještě malou chvilku vidíme okolní vrcholky. Ty se pak definitivně halí do mraků. Pro zpáteční cestu na nádraží někteří volí sedačkovou lanovku, jiní scházejí po turistické cestě. Mnozí ještě před odjezdem využívají místní restaurační zařízení, aby probrali zážitky celého dne.

IM

Fotky najdete na http://sumavskecesty.rajce.idnes.cz/Odhaleni_pametni_desky_A._Jurankovi_na_Svarohu_20.9.2014/ 

 

Sunday the 21st. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins