Hadí vrch - boj s lupinou

 

Jako každý rok, I letos vyrážíme na boj s lupinou na hadím vrchu.

Bohužel letošní deštivé počasí nedovoluje ani tentokrát akci zdárně dokončit. Na Hadí vrch se vracíme třikrát, než máme definitivně hotovo.

Oblasti, které likvidujeme každý rok ukazují velké zlepšení. Bohužel jsme se dostali i na lokality, kde jsme loni nebyli a tam boj teprve začíná.

 

PB

Mokřady

 

11 členů, dva přátelé + Lukáš Linhart z NP Šumava

Na 18. května je naplánovaná akce s NP Šumava na pomoc při obnově mokřadů. Původní plán byl takový, že dopoledne budeme pracovat a odpoledne nás pracovník parku Lukáš Linhart protáhne zajímavými misty spojenými s vodou na Šumavě.

 

Bohužel díky trvalým dešťům musíme pracovní část oželet a vydáváme se pouze na exkurzi. Vyrážíme od Roviny a máme možnost na mokřadech poblíž Skelné vidět, jak vypadá zrevitalizovaný potok, jehož napřímené koryto se díky náročné práci s bagrem vrátilo do původní meandrující podoby.

 

Je úžasné že po několika letech, už zásahy nejsou vůbec poznat.

 

Byť občas nějaká ta voda zhůry spadla, tak nálada byla skvělá a všichni byli nadšeni šumavskou přírodou v její panenské podobě.

 

Snad někdy příště dokážeme zajistit I tu pracovní stránku.

 

 

 

PB

 

Koncert Š. Raka a Českoněmecká pouť v Dobré Vodě

V pátek večer jsme se po delší přestávce sešli v Domě sv. Vintíře v Dobré Vodě. Na krátké poradě jsme se dozvěděli plán na celý víkend. V sobotu jsme měli naplánovanou brigádu na trhání lupiny, odpoledne uskutečnění koncertu Š. Raka a v neděli pomáhat při obsluze poutníků. Předpověď počasí nebyla vůbec optimistická, proto jsme se domluvili, že rozhodnutí o trhání lupiny se upřesní až ráno. Navíc už celý pátek pršelo.

V sobotu ráno se rozhodlo, že brigáda na trhání lupiny se přece jen uskuteční. Všech sedm statečných, kteří se nebáli, že zmoknou, se vybavilo proti dešti a vyrazilo na naši lokalitu k Hadímu vrchu. Postupovali jsme až k potoku, ale tam už bylo vody příliš. Musili jsme se vrátit. Mezitím se zbývající přítomní připravovali na benefiční koncert Š. Raka, se kterým vystupoval i jeho syn Matěj. Pomáhali jsme i p. Zdeničce v kuchyni.

Koncert byl úžasným zážitkem pro všechny přítomné. Během koncertu bylo v kostele hrobové ticho, které přerušoval jen bouřlivý potlesk. Koncert byl zakončen i několika přídavky a aplausem ve stoje. Po koncertě byla v Domě sv. Vintíře připravena kavárnička, kde si lidé mohli dát kávu s vynikajícími domácími žloutkovými věnečky a podělit se o zážitky z koncertu.

Podle předpovědi počasí nemělo v neděli pršet. Rozhodlo se tedy, že lupinu vytrháme i v neděli. V počtu jedenácti lidí jsme ráno nastoupili k odjezdu. Jenže…. Začal liják. Start se odložil. O půl hodiny déle se odjelo. Při příjezdu na místo opět prudký déšť. Během další půl hodiny jsme konečně vyrazili. V průběhu trhání začalo znovu pršet, ale nevzdávali jsme to. Jenže déšť neustával, naopak zesiloval, a tak promočení až na kůži jsme se vrátili zpět.

Ostatní účastníci, kteří zůstali v Domě sv. Vintíře, vše připravovali na příchod poutníků z Německa.

Naše osvědčená čtveřice Maruška, Dana, Jaromír a Vláďa se vydali a Gsenget, aby tak již tradičně přivítali poutníky. V kostele sv. Vintíře se uskutečnila českoněmecká mše. Po jejím skončení se účastnicí přišli do Domu sv. Vintíře posilnit.

V podvečer celkem náročného víkendu jsme se opět vrátili domů.

 

IM

Velikonoční vejšlap 2024

Velikonoční vejšlap s krásnými výhledy na šumavské hřebeny.

 

Starec - Studánky - Myslív - Všeruby - Tanaberk - Čepice - Bezný  - Kdyně

Světový den vody

18 km, šest členů a jeden nečlen.

Letos jsme se v rámci Světového dne vody vrátili na Úhlavu. Vyrazili jsme ze Zelené Lhoty a obešli celou Nýrskou přehradu. Ze začátku nás doprovázelo pár kapek, ale za chvíli vítr mraky rozfoukal a pak ž to bylo celý den bez deště.

Komorní počet byl vyelmi příjemný, protože tempo bylo takové, že vyhovovalo všem. Trasa vedla přes Pajrek, Starou Lhotu, křižovali jsme silnici z Plzně za Milencemi a pak jsme se kolem kaple sv. Jana vrátili do Zelené Lhoty.

Sunday the 21st. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins