6. šumavské štrůdlování a brigáda na Stodůlkách

Po roční přestávce se 9. 10. 2021 v Dobré Vodě u Hartmanic uskutečnil 6. ročník Šumavského štrúdlování. Dům svatého Vintíře provonělo tentokrát 32 nádherných jablečných štrúdlů. Porota, v jejímž čele stál vedoucí Sdružení přátel historie a šermu Gabreta pan Karel Ešner, pečlivě ochutnávala, porovnávala a očichávala cukrářské výrobky. Nakonec vyhodnotila 5 nejlepších štrúdlů.

Oceněny byly výrobky paní Loudové, Kočálkové, Milotové a Hájkové. A ten nejchutnější letošní štrúdl upekla paní Lukášová z obce Zámlyní okr. Strakonice.

Díky přízni našich sponzorů jsme mohli ocenit i štrúdl, který byl na soutěž dovezen z největší vzdálenosti. Letos to byl výrobek paní Rybové, který urazil vzdálenost 109 km.

 

Recept na vítězný štrúdl:
Těsto: 2 hrnky hladké mouky, 250g másla, 2 lžíce cukru, sůl, voda dle potřeby a 1 vejce na potření.
Náplň: jablka, cukr, skořice.
Na ozdobu: ořechy a drobenka (polohrubá mouka, máslo, cukr). 
 

Náš dík za podporu akce patří soutěžícím (někteří se zúčastňují opakovaně!), porotě a také našim sponzorům. Letošními sponzory byli: Amitia-lety.cz, Koření od Antonína, Gullo Caffé, Rosta Kafe, Kašperskohorský pivovar, hrady Kašperk a Velhartice, Lukrena a.s., Café l´Amour , nakladatelství Starý Most, Česká rodinná likérka Jenčík a dcery, MýdLenka Bezděkov.

Tak zase na shledanou na příští pouti a mši.

 IM

 

O víkendu 9. - 10. 10. 2021 se také na Dobré Vodě uskutečnila další brigáda na úpravu pietního místa po bývalé kapli na Stodůlkách. Oba dny jsme pokračovali v budování nadzemních kamenných zdí kaple, přičemž vrchního dohledu nad odborným provedením akce se opět ujal Eman Vachrlon, který zároveň zdil ty nejdůležitější a nejvíce viditelné úseky. Ostatními staviteli a pomocníky byli členové či příznivci Šumavských cest. Hned po zašalování vnější strany apsidy v sobotu dopoledne jsme pokračovali v budování obvodových zdí. Vlastního zdění se kromě Emana ujali v sobotu ještě Pavel Bečvář a Jarda Kunte, v neděli pak Zdeněk Vejvančický s Pavlem Trefným a Jardou Kuntem. Technickou zásobovací a proviantně občerstvovací skupinu a zároveň spárovací odborníky po oba dny tvořili Karel Vachtl a Hanka Kolářová. Vrchním míchačem malty a občasným donašečem kameniva se stal dobrovolně po oba dny Vlasta Bureš. Ostatními pomocníky byli Kuba Dort v sobotu, Jindra Bouše v neděli a Vláďa Klíma po oba dny. Úkolem ženských pomocnic do oběda (protože odpoledne měly povinnosti na Dobré Vodě při štrúdlování a v neděli při občerstvení po mši) – Táni Florianové po oba dny a Hanky Němečkové a Pavly Boušové v neděli – byl především výběr a donášení vhodných kamenů na staveniště. Všem je třeba poděkovat za dobře odvedenou práci. Výsledek našeho snažení je vidět i na pořízených fotografiích. A že naši aktivitu ocenili i tam nahoře, to bylo poznat na krásném jasném počasí, které nás po oba dny provázelo.

VB

 

Vejšlap na Spiessovu naučnou stezku a Tupadelské skály 28. 9. 2021

Státní svátek Den české státnosti jsme se rozhodli oslavit vejšlapem v šumavském předhůří z  Bezděkova do Bezděkova po Spiessově naučné stezce. Sešlo se nás 18, z toho 14 členové našeho spolku, 4 hosté a 1 pes (Zara). V plném počtu jsme se sešli až na nádraží v Bezděkově, někteří jeli vlakem z Plzně, jiní přistoupili cestou, a další se dostavili přímo do Bezděkova po vlastní ose. Celkem jsme ušli takřka 17 km.

Vyrazili jsme s mírným zpožděním, způsobeným nedochvilností vlaku, ale vůbec to nevadilo. Počasí nám od rána přálo, ranní mlhy se rozptýlily a nás vítalo slunce, i když občas na obloze se objevily i mráčky. Pěkné počasí vydrželo celý den.

Spiessova naučná stezka nás zavedla nejprve do Vítaného, což je část obce Bezděkova se 14 popisnými čísly a 35 obyvateli. Udělali jsme tam první krátkou svačinovou zastávku u naučné tabule, která nám zprostředkovala první informace o Christianu Heinrichu Spiessovi (4. 4. 1755 - 17. 8. 1799).

Základní představu o této osobnosti jsme měli už z informace Jany Kolářové, která ji připojila k pozvánce na vejšlap. Naučné tabule, které nás provázely po celý den, tuto úvodní informaci rozšiřovaly, takže nakonec jsme se dozvěděli, že Spiess byl herec, dramatik a spisovatel strašidelných až hororových románů, který údajně inspiroval i K. H. Máchu a Josefa Váchala. Snad studoval v Praze, ale ze studií zběhl k Wahrově divadelní společnosti, kde se seznámil se svou pozdější milenkou herečkou Sofií Körnerovou (rozenou Bauerovou). Z herecké společnosti odešel a získal místo správce bezděkovského panství hraběte Kašpara Heřmana Künigela. Na panství s ním přibyla i Sofie Körnerová se svými dětmi z prvního manželství. Zalíbení v ní nalezl kromě Spiesse i hrabě, což snad vzbuzovalo u Spiesse trudnomyslnost a morbidní myšlenky, které jsou patrné v jeho tvorbě. Spiessovo dílo tvoří 43 svazků románových prací a 15 divadelních her psaných v německém jazyce. Některé jeho texty byly přeloženy i do českého jazyka - již za jeho života Prokopem Šedivým - vydávány pak byly i nejslavnějším klatovským rodákem, nakladatelem, knihkupcem a novinářem Václavem Matějem Krameriem.[1] Spiess se často uchyloval do Tupadelských skal, kde si postavil jakousi poustevnu, a dokonce zde vytvořil i umělý hřbitov pro posílení hororové inspirace. Jeho trudnomyslnost nebyla absolutní, nebránila mu, aby nenalezl milostné vytržení u hraběnky. Před smrtí odkázal veškerý svůj majetek Sofii, která se 2 roky po jeho smrti provdala za hraběte Künigela.

Tupadelské skály představují jeden z největších (délka 230 m a šířka cca 20 m) a zároveň na jihozápadě nejzazších výchozů buližníkového pásma barrandienského proterozoika. Buližníky jsou typicky černé až tmavošedé hlubokomořské silicity. Na jihozápadě jsou skály lemovány úzkými pásy kamenných moří.[2] Skalní útvary jsou opravdu velmi zajímavé a někteří z nás neodolali a vystoupali alespoň k nižším skalním vrcholkům.

Pokračovali jsme po naučné stezce do Bezděkova, kde jsme díky Janě měli domluvenou návštěvu Mýdlenky paní Lenky Sojkové. Paní Sojková nám nejen velmi milým způsobem představila vlastní výrobnu mýdel a další kosmetiky, kterou vybudovala ve vlastním domku, ale také pro nás připravila pohoštění (káva, pivo, koláče), čímž vyplnila mezeru v občerstvení, která neočekávaně vznikla v důsledku uzavření místního pivovaru. Seznámila nás i s dalšími aktivitami, které v Bezděkově pořádá (např. český Oktoberfest). Její kosmetická výrobna je o to zajímavější, že sama je v kosmetické výrobě samoukem, nicméně jistě s vytříbeným vkusem (o čemž svědčí vzhled rodinného domu na konci Bezděkova s krásným výhledem a upravenou nápaditou zahradou). Občerstvili jsme se, poučili a nakoupili originální výrobky.

Pak jsme už jen dokončili putování naučnou stezkou na hřbitově v Bezděkově, kde jsme nalezli náhrobní kámen Spiesse a kámen hraběnky Küniglové, která zemřela ve stejném měsíci jako Spiess. Od hřbitova jsme už šli na nádraží, někteří ještě využili občerstvení v kiosku, který objevil Vláďa Klíma.

Byl to hezký den, v krásné krajině, plný poučení, konzumace švestek a jablek, které nám mnohokrát nabídly stromy vroubící naši cestu.

Jen více takových výletů!!!

D. H.

P. S. Fenka Zara - jinak velmi hodná - sežrala Radce půlku svačiny a ani se neomluvila (tedy ta Zara).

Další fotky najdete po kliknutí tady


Brigáda na Stodůlkách 4. - 5. 9. 2021

O tomto víkendu jsme se poprvé sešli na letošní první brigádě na Stodůlkách. Počasí nám přálo, a proto jsme mohli odstraňovat zeminu uvnitř základů kaple. Všichni přítomní (13 členů spolku + 1 kamarád) se vrhli do práce. Tempo práce bylo zběsilé, teplota vysoká a jílovitá zemina protkaná kamením z pobořených zdí pekelně tvrdá. Díky stálému střídání pracovníků se nám podařilo téměř všechnu zeminu odstranit, i když v neděli odpoledne jsme měli obavy, jak budeme fungovat v následujících dnech. Nemáme však žádné zprávy o jakýchkoliv újmách.

Doufáme, že hezké počasí vydrží a my budeme moci pokračovat v dalších pracích.

IM

Stodůlky – druhá brigáda 18. a 19. 9. 2021

Na staveniště přijíždíme v sobotu kolem půl desáté. Je nás 10 a zednický Mistr Eman. Ještě dokončujeme výkopové práce z minulé brigády včetně boje velké sbíječky se žulovým šutrem. Kámen dost odolává, ale Karel, Pavel T. i Eman se nevzdávají a nakonec „snad dobrý“. Instalujeme centrálu pro míchačku a mícháme první maltu. V hromadě navozených kamenů z loňska hledáme ten správný „rohák“ – základní kámen na založení první vrstvy zdiva. Za chvilku má každý své místo: Ivča čistí základy od nánosu bahna a zeminy (s precizností zdravotní sestry leze po kolenou a prstíčkem vyhrabává všechno, co na základech být nemá). Architekt Petr proměřuje a „kreslí“ apsidu. Pablík a Karel odkopávají a rovnají „podlahu“ kaple, Vláďa vozí kolečka a vybírá a nosí větší šutráky, Jana Kol. míchá maltu, Pavel T. je k ruce Mistrovi a Dana se Silvou nosí kameny. Hanka Kol. se stará o catering – jako stůl slouží vlek. Máme kávu (každý měl mít vlastní hrnek), čaj, štrúdl a teplé toasty. Později Hanka doplňuje prostředek zdi a spáruje. Dvojice Mistr Eman a Pomocník Pavel T. se úžasně sehrává a první vrstva kamenů po základech doslova letí. Počasí nám přeje, konečně stavíme, a tak nás práce baví! Ani jsme nepostřehli, jak čas rychle utíká. Chtěli jsme končit v 16 hodin, ale uklízíme mnohem později a do Dobré Vody se dostáváme až skoro v půl sedmé.

Neděle – mlha, vlhko. Zase přijíždíme na Stodůlky kolem půl desáté. Tentokrát je nás jen 9 včetně Mistra. A to je důležité! Pomoci přijeli také Pavla a Jindřich. Pavla doplňuje zdivo, Jindra pomáhá Mistrovi. Dodělává se část první řady v apsidě a „jede“ se druhá řada. Výběr kamenů je náročnější – jednak se musí překrývat spáry, jednak musí být už některé kameny na míru. Všichni se snažíme najít ten správný. Velmi často se to nedaří. Většinou Eman říká, že kámen je perfektní, ale někam jinam L. Kámen si buď najde sám, nebo bouchne kladivem a šutr se mu rozlomí přesně tam, kde potřebuje a chce. Inu mistr je Mistr! Zase jsme chtěli skončit dřív, než jsme skutečně skončili. Stavba se rýsuje a z toho máme radost! Do Dobré Vody přijíždíme kolem 16. hodin a domů odjíždíme až někdy kolem 17.

Bez Mistra Emana, centrály a míchačky bychom zdaleka neudělali to, co jsme za dva dny zvládli!

Díky všem! Bez vás by to nešlo!

JK

Šikovné ruce v sobotu 7. 8. 2021 v Do ré Vodě

V sobotu 27. 8. 2021 proběhl v Domě sv. Vintíře v Dobré Vodě další ročník naší akce „Šikovné ruce“.

Připravili jsme pět stanovišť.

Na terase se pod dozorem Muřky a Ivči tvořili „Šiškouni“ – šumavská strašidýlka ze šišek, ořechových skořápek, různých pecek, větviček, mechu a třeba i kapřích šupin.

Na dalším stanovišti se vyráběly záložky z obrázků ze starých kalendářů Šumavy doplněných vylisovanou rostlinou. Tady velely Radka a Hanka Š.

Na druhé terase si malí i velcí zkusili vytvořit ozdobnou magnetku s kolíčkem (třeba na lednici). S pomocí Hanky Kr. a Silvy si svoji magnetku rády připravily i maminky. Přestože byl výběr jednoduchých šablon k dispozici (jablíčko, hruška), pouštěly se děti i dospělí do složitějších tvarů (žabka, sovička, žirafa). A moc se povedly!

Čtvrté stanoviště bylo na zahradě. Jaromír s Karlem dali dětem do ruky kladívko, hřebíčky a připravená prkýnka. Výsledkem byla krásná krabička i s víčkem, kterou si hlavně kluci pyšně odnášeli. Práci s kladívkem si však vyzkoušela i děvčata. Některé děti držely v ruce kladívko prvně v životě.

Poslední pracovní místo bylo ve společenské místnosti, kde se zdobily látkové tašky. Pod vedením Jany a Hanky Kol. vznikaly na taškách různé vzory podle kreativity a šikovnosti účastníků. Velmi oblíbené bylo kapradí a šablona sluníčka. Překvapil nás tříletý klučina, který si udělal moc hezkou tašku pomocí bramborových razítek.

Na nás všechny „dohlíželi“ Vláďa s Danou, kteří vařili kávu, podávali vodu Vintířovku s citronem i pomocnou ruku, bylo-li potřeba.

Na akci přišlo asi 20 lidí.

Je to hodně, nebo málo? Vzhledem k loňskému nucenému výpadku, změně termínu a množství současně pořádaných velkých akcí (Železnorudské slavnosti a pouť v Kašperských Horách) jsme spokojeni. A hlavně – zájemci přijeli výslovně na naši akci. Neměli jsme tentokrát nikoho z ubytovaných v Domě sv. Vintíře.

Večer byla výborná grilovačka (už bez Dany a Vládi). Neděli jsme si navzdory předpovědi počasí užili každý po svém (borůvky, houby, cyklo i vejšlap) a sešli jsme se všichni na Rovině J

Tak zase za rok!

HaK

Fotky ze Šikovné soboty najdete tady

 

Friday the 22nd. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins