Šumavské štrúdlování (7)

Šumavské štrúdlování  – 7. ročník

A zatímco porota usilovně ochutnávala a porovnávala výtvory soutěžících, rozezněl se v kostele sv. Vintíře  tradiční koncert žáků a učitelů ZUŠ v Sušici, který  posluchače doslova pohladil po duši.

Podzimní odpoledne pak  pokračovalo  vyhlášením vítězů, které  díky porotě proběhlo ve vlídné a humorné atmosféře.

 

Porota ocenila 1. místem  štrúdl pana Jiřího Čapka ze Sušice (recept níže).

 

Na dalších hodnocených místech skončily výrobky paní Ivany Korcové, Miloslavy Loudové, Jany Milotové a pana Jana Drnka.

 

Naší nejvěrnější soutěžící  (plných 7 účastí) se stala paní Květa Králová z Annína.

 

Jako nejmladší pekaři byli vyhodnoceni  Elen Oudová a Kryštof Rada (oběma je 10 letJ).

 

Štrúdl, který přicestoval z největší dálky, byl upečen v Liberci a přivezl ho pan Jan Drnek .

 

Po předání cen od našich laskavých podporovatelů,  kterým patří velký dík , začalo ochutnávání štrúdlů , porovnávání receptů a také docela obyčejné přátelské povídání účastníků, pořadatelů i poroty.

Děkujeme všem účastníkům, podporovatelům a porotě za příjemné podzimní setkání a těšíme se na další voňavé klání v roce 2023.

Vítězný štrúdl podle pana Čapka

Listové těsto (Lidl) poklást sladkými jablky.

Přidat rozinky namočené ve lžíci rumu, cukr s rumovou příchutí a rozdrcené vlašské ořechy .

Připravený štrúdl před pečením potřít rozšlehaným vajíčkem a posypat plátky mandlí.

Podle chuti pocukrovatJ.

 

Naši podporovatelé : Amitia-lety.cz, Koření od Antonína, Rósta Kafé Kašperské Hory, Kašperskohorský pivovar, Lukrena a.s.- Sady Nebílovy, nakladatelství Starý most,  hrady Kašperk, Velhartice a Rabí, MýdLenka Bezděkov, Česká rodinná likérka  Jenčík a dcery, časopis Apetit, Šumavská mlékárna Dlouhá Ves a Obchod s potravinovými specialitami od Macháčků

Novoroční vejšlap 2024

NOVOROČNÍ VEJŠLAP 2024

kolem města “Kolem Sylvánu“

decentní dvanáctikilometrová procházka s mnoha přáteli nás od Globusu kolem Sylvánu dovedla až k zoologické zahradě

 

Jak se co nejvíce obchvátit

Zadáte-li do nejmenovaného vyhledávače slovo obchvat, nestačíte se divit, co všechno už jsme obchvátili. Nejdříve jsme žili ve městě s automobily ve vzájemné symbióze, časem nás začaly obtěžovat a lézt nám na nervy. Začali jsme je vytlačovat z města – začali jsme se obchvacovat. Původně termín obchvat označoval operaci, během níž byla obrana buď proražena, nebo zcela obejita. Jeho hlavním úkolem bylo buďto uzavření nepřátel do obklíčení nebo přinucení, aby pod hrozbou tohoto obklíčení pozici opustili. Na jednu stranu auta ve městě nechceme, na druhou stranu je potřebujeme. Pro mnohé z nás představa, že jdeme po městě pěšky nebo dokonce použijeme hromadnou dopravu, je naprosto šílená. Na tři a půl kilometru dlouhém druhém úseku Západního okruhu se nachází estakáda přes řeku Mži, komunikace obcházející obec Radčice se stoupáním v zářezu okolo vrchu Sylván, tři křižovatky, čtyři mosty, pět protihlukových stěn, ekodukty pro zvěř a přechod pro chodce a cyklisty, který opět propojuje stavbou přerušenou stezku ze Sylvánu do Radčic. Nejen po této stezce se nás na Nový rok vydalo jednadvacet. Počasí bylo příjemně dubnové a jako vždy, bylo o čem povídat.

 

Společně si do nového roku přejme, ať přes všechno obchvacování vždy najdeme nějakou cestu ven.

 

Adventní vejšlap 1.12. 2023

ADVENTNÍ VEJŠLAP 2023

za rozhledem po kraji z Hraničáře

Zelená Lhota – přehrada – Hraničář – Pajrek – Nýrsko / neděle 26.11.2023

pohodový šestnáctikilometrový výlet méně známými místy v okolí jinak známého Nýrska

 

Tak jak je to s tím adventem?

Prý je to jasné – náš vejšlap se nekonal první adventní neděli. No, upřímně – zdá se mi, že dneska všemu rozumíme. Kdysi jsme v tomto období slavili náš třináctý měsíc jakéhosi přátelství a o adventu toho příliš nevěděli. A když jsme řekli čtyři týdny do Vánoc, představili jsme si hlavně období úklidu, horečných příprav, ale i pečení cukroví a shánění dárků, tedy zpravidla zboží, které během roku nebylo k dostání. Advent měl však původně úplně jiný účel – bylo to období rozjímání, dobročinnosti a zklidnění. Advent je prvním obdobím církevního roku a jeho délku vymezují čtyři adventní neděle, přičemž po čtvrté následuje Slavnost narození Páně či Boží hod vánoční 25. prosince. Z toho vyplývá, že první adventní neděle může připadnout na některý den mezi 27. listopadem až 3. prosincem, a poslední čtvrtá neděle může vyjít i na 24. prosince, k čemuž došlo právě tento rok. Takže i když naše neděle nebyla, náš vejšlap adventní byl. Bylo nás dvaadvacet, bylo pocukrováno a z Hraničáře jsme viděli všechno možné kromě Ostrého. Ovšem hospůdka v Nýrsku neměla chybu včetně výborného jídla a skvělé hostinské. 

 

Běžky nebo pěšky - Modrava

Běžky nebo pěšky 5. - 7. 1. 2024

Název akce byl opravdu výstižný – do poslední chvíle jsme váhali, jestli budeme mít víkend na běžkách nebo bez nich. Ve čtvrtek jsme po zprávách o počasí rozhodli, že bude víkend pěší. Pouze Boušovi se nenechali zastrašit počasím a běžky si dovezli.

  1. s sešlo celkem 13 členů ŠC. Někteří dorazili autem, někteří vlakem, někteří od vlaku na běžkách a někteří si cestou do Arniky udělali ještě výšlap.

Večer jsme při posezení v Arnice poprvé ochutnali výbornou místní kuchyni. Po večeři jsme se trochu prošli, cílem byl hotel Modrava, kde jsme domluvili na sobotní večer saunu.

  1. lo, sněžilo i pršelo dohromady, ale nás to neodradilo. Směrem na Rokytu jsme se zastavili u opraveného Hradlového mostu Rechle a dál jsme směřovali kolem Vchynicko - tetovského kanáluhotelu Antýgl. Potom jsme pokračovali po modré turistické značce okolo Hamerského potoka. Pohled na nebývale velké množství vody, která se s hukotem valila po kamenech, byl úchvatný.

Došli jsme do hotelu Rankl, kde jsme se občerstvili a přes Horskou Kvildu a Filipovu Huť jsme už směřovali zpět k našemu útulnému domovskému penzionu.

Večeře byla opět skvělá a po ní jsme v malé skupince šli do hotelu Modrava, využít jejich saunu. Večer jsme se všichni sešli, zhodnotili den a domluvili se na ten další.

  1. dherně nasněžilo, oba běžkaři nebyliudržení a hned po snídani vyrazili. Druhá parta z Modravy zamířila na Rybárnu, Tříjezerní slať, na Javoří Pilu a zpět podle Roklanského potoka na Rybárnu a do Arniky. Tam poobědvali a odjeli směr Plzeň. A třetí parta, protože je tlačil čas, si udělala jen menší okruh k Rybárně a bez oběda vyrazila také na Plzeň.

I když nám v pátek a v sobotu počasí moc nepřálo, nádherně zasněžená nedělní Šumava nám to vynahradila. Bonusem byl i velmi příjemný penzion.

Akce běžky - pěšky se nám opravdu vydařila.

HK

12. Setkání u kapličky sv. Martina na bývalých Zadních Paštích

12. Setkání u kapličky sv. Martina na bývalých Zadních Paštích

Je to již po dvanácté co se setkáváme na bývalých Zadních Paštích o víkendu nejbližšímu svátku svatého Martina. Již několik let jsme byli zvyklí, že nás provázelo počasí, které bylo ne úplně typické pro Šumavu a tuto roční dobu. Abychom si na to příliš nezvykli, tak letos nám sv. Martin přichystal počasí klasické šumavskéJ

Na stavbu nového party stanu to ještě šlo, ale když jsme v pravé poledne začali, přišel i déšť, který vytrval po celou dobu akce. Takže letos je třeba poděkovat všem kdo dorazili a vydrželi. Navzdory klimatickým podmínkám, nebyla účast nijak malá. V knize se zapsalo 133 lidiček.

Bramboračka na Dobré Vodě, musela tentokrát chutnat dvojnásobně oproti minulým létům. Pro ty kdo nestačili úplně uschnout, tak byl koncert v kostele trochu náročnější než v předešlých letech.

Všechno jsme nakonec zvládli a všichni vyjadřovali spokojenost.

 

PB

 

Saturday the 2nd. Šumavské cesty o. s. | Home | Joomla 3 Templates Joomlaskins